10 stycznia, 2022

Memosfera. Uniwersum Doge is alive in Poland - wywiad z adminem

W ostatnim czasie jednym z moich ulubionych miejsc w sieci i odtrutką na bolączki lewicowego dyskursu na Instagramie jest „strona z żółtym psem miłego chłopaka bądź szura i nacjonalisty zależy w jakiej części Polski mieszkasz”. Memy tworzone przez Doge is Alive in Poland w krótkim czasie podbiły serca ponad 14 tysięcy osób. Stronę prowadzi Maciek (21 l.) spod Szczecina. Tylko dla Paryżewa opowiada o tym, jak udało mu się stworzyć jedyną bezpieczną przestrzeń pełną akceptacji w Internecie. 

*Z uwagi na specyfikę memosfery zachowaliśmy pisownię oryginalną. Z kolei ja słowo „Piesek” zapisuję wielką literą, gdyż uważam to za jedyną poprawną formę. 

Czy masz ulubioną rasę Piesków?

Lubię wszystkie sam mam 3 pieski każdy z innej rasy.

Od kiedy tworzysz memy i kiedy dokładnie powstała Twoja strona?

Pej powstał w nocy z 16 na 15 listopada 2020 pamiętam że pierwszym lajkującym była moja koleżanka, a memem był Doge płaczący do mikrofonu śpiewający Ostatni Drakkar. Meme tworzę w sumie chyba od 12 roku życia? XD Próbowałem sił na stronach już dawno zapomnianych przez czas typu Komixxy jednak moja kariera na niej była dość mroczna gdyż nigdy nie udało się być na głównej, a Komixxy sypał timeoutami na 2 godzinki za bycie nieśmiesznym, dzisiaj mam peja oni umarli więc ja się teraz śmieję ostatni. Tutaj dla ciekawostki pokaz umiejętności 13 letniego Maciusia https://komixxy.pl/1394165/Switezianka dostałem za to 5 z polskiego.

Studiujesz historię, czy to jedno z wielu Twoich zainteresowań?

Jak wielu młodych ludzi z mojego pokolenia już jako troszkę starszy kurdupel trafiłem w okresie rozpoczynania marnowania życia przed komputerem na złotą erę gier strategicznych jako iż zwykle osadzone były one w „realiach” historycznych, a jak gra była spoko to chciałeś bardziej poznać jej historię i czasy w których się ona odbywa, i w sumie tak się narodziło jakieś zainteresowanie potem to szło dalej i dalej, zainteresowanie Niemcami potem innymi krajami bo dorosłem. Raczej nie nazwałbym tego pasją, a zainteresowaniem zwłaszcza jednym z działów: toponimią czyli nazwami miast czy też miejsc w różnych językach. 

Co najbardziej interesuje Cię w I wojnie światowej? 

D: Oczywiście że Bałkany, mało znany temat, jak najbardziej ciekawy zwłaszcza Bułgaria np. mało kto wie że taktyki kawaleryjskie podczas kampanii w Dobrudży dały podwaliny pod blitzkrieg.

Piłsudski czy Dmowski? Kto był chadem?

Witos, obaj oni byli simpami.

Co sądzisz o narodowym agraryzmie?

Świetny mem, jednak zniszczenie miast i zaoranie ich aby powiększyć miejsce pod uprawę nie uważam za zbyt etyczne choć nie mówię że złe.

Dlaczego kochasz Pana Jezusa?

Myślę że czasem po prostu jest tak jakoś człowiekowi lepiej w środeczku jak ma przekonanie że ktoś nad nim czuwa i że pewnych rzeczy nie robi stricte dla siebie tylko właśnie dla kogoś więcej, taka dość hiperbolizacja swoich czynów gdzie robimy coś aby również ta siła wyższa była z nas zadowolona. Ale generalnie spoko człowiek i łódź naprawi i świat zbawi.  

Według jednego z Twoich memów przyczyną zatonięcia Titanica był seks przedmałżeński Jacka i Rose. Co sądzisz o czystości przedmałżeńskiej?

Myślę że jak ktoś chce zachować ją to powinno się to jak najbardziej szanować, ważne jest to żeby zrobić to z osobą którą się kocha, co to za sztuka oddać się pierwszej lepszej czy lepszemu. W sumie żyjemy w takich czasach że jest bardzo wywierana presja ze strony środowiska na dość częste seksualne przeżycia, a taka wstrzemięźliwość jest dość rzadka i wymaga dość dużej woli żeby walczyć z tymi pokusami.

Czy jesteś monarchistą?

Czy ja wiem, jakby było referendum to bym zagłosował za przywróceniem w końcu żaden prezydent nie znał się tak dobrze na armatach jak Stefan Habsburg.

Niedawno napisałeś: „wbrew obiegowej opinii nie jestem nowym pejem konfy chłopaki prosze moge być dla was Komuchem albo Altprawicowcem ale nie libkiem plz”. Dlaczego nie libkiem i dlaczego nie jesteś wyborcą Konfederacji?

Bo nie kocham aż tak psów aby być libkiem. Poza tym przerażają mnie troszeczkę bardzo szybkie zmiany i taka wolność bez zobowiązań, nie ma w niej stabilizacji która jakoś tak bliższa jest mi. Dlaczego nie jestem wyborcą Konfy w sumie mam chyba dość w moim odczuciu powszechny problem z umiejscowieniem swoich poglądów w danym ugrupowaniu politycznym na polskiej scenie, a w Konfie mi coś tak jakby nie pasuje, posiada coś takiego odpychającego od siebie. Ale oczywiście nie będę jakoś tak potępiać kuców za to że są kucami dla mnie zwykle się liczy jakim człowiek jest człowiekiem nie jakim wyborcą.  

A dlaczego uważasz, że wszystkie młodzieżówki polityczne powinny zostać zdelegalizowane?

Sądzę że zamykanie się w jednych poglądach jest dość męczące, są to dość toksyczne środowiska które karzą za każdą formę odejścia od programu przez co człowiek zwłaszcza taki młody jest napełniany przeświadczeniem że są gorsi i lepsi. Poza tym wiadomo że polskie młodzieżówki jedyne standardy jakie mają to podwójne.

Z Twoich memów przebija się wyraźna antypatia do Warszawy. Co jest nie tak z tym miastem?

Myślę że dla takiego typowego człowieka z małego miasta czy też wsi jak ja Warszawa wydaje się dość dziwnym i niezrozumiałym miejscem gdzie życie przebiega dość inaczej i nie do końca normalnie przez co napawa nas leciutkim obrzydzeniem czy też strachem poza tym panuje dość duży warszawocentryzm jeżeli chodzi o polski internet przez co taka antagonizacja Warszawy jako takiego ośrodka „degeneracji” czy zepsucia jest swoistym można powiedzieć protestem, buntem przeciwko wielkomiejskiemu sposobowi życia czy też pogoni za nim, poza tym nie lubię dużych miast są za szare i wydają się bardzo ciasne.

Syrena czy Przychodnia? Któremu skłotowi kibicowałeś w pamiętnej bitwie?

Nikomu, ja po prostu z tego się śmiałem już po fakcie.

Bohaterkami wielu Twoich memów są tzw. horoskopiary i zodiakary. Skąd takie żywe zainteresowanie tą grupą kobiet?

Grupa dość wyrazista i dość charakterystyczna jak i dość odmienna dla takiego typowego wyjadacza chleba stąd takie jakby nie wyśmianie co wypunktowanie różnych absurdów w tej grupie, imo można żartować z każdego i ze wszystkiego trzeba tylko to ładnie ubrać w słowa albo i w obrazek.

Co sądzisz o twórczości Sanah?

Jest super kocham Sanah znam wiele piosenek na pamięć, ulubioną jest „Oczy”, „Bujda” i „To koniec”. Co do samej muzyki zwykle nie ograniczam się do jednego tak że w aucie mogę śpiewać Sanah przez Kaczmarskiego kończąc na ludowych piosenkach rosyjskich Tatarów.

Co Cię inspiruje w postaci profesora Rafała Wilczura?

Myślę że takie pomaganie każdemu, chłop nie miał nic oprócz wiedzy którą wykorzystywał aby pomóc ludziom np. jak byśmy mieli potem miodowe lata jakby Norkowi tych nóg w dzieciństwie nie nastawił.

A o co chodzi z Ryanem Goslingiem w Waszej społeczności?

Ryan Gosling to literalnie my, tak samo jak Wiktor Coj to literalnie my, jestesmy legionem.

Bardzo często postujesz tzw. płakówy związane z relacjami damsko-męskimi, a raczej ich brakiem. Jakie z perspektywy młodego chłopaka największe problemy dostrzegasz w znalezieniu drugiej połówki?

Nie tyle jest problem ze znalezieniem myślę co z utrzymaniem takiej relacji, każdy dziś gdzieś pędzi często zapominając o innych, też zależy od podejścia jakie ma się do potencjalnej drugiej połówki co wymagasz od kogoś kogo chcesz pokochać i też to co sobą reprezentujesz, też często jest duży strach przed odrzuceniem ale myślę że każdy kogoś w końcu spotka. Można też oczywiście w żarcie przywołać słowa marszałka Piechocińskiego: „Na rynku świń nadal beznadziejna sytuacja”. Wracając jeszcze do płaków to jest też często błędne przeświadczenie że memy mają tylko śmieszyć, w te małe obrazki są zamykane zwykle różne emocje które mają dość znacząco wpływać na odbiorcę chociażby takie płakówy zmuszają trochę do kontemplacji tego co się już przeżyło i do unikania takich sytuacji.

Twoja strona z żółtym Pieskiem jest w gruncie rzeczy niezwykle uczuciowym miejscem. Czy można powiedzieć, że jest też po części męską grupą wsparcia?

Czy ja wiem, próbowałem stworzyć na samym peju otoczkę takiego kolesiostwa w sensie żeby odbiorca traktował mnie nie jako jakiegoś twórcę ale jak tego śmiesznego kolegę z tylnej ławki co przed nim na polskim siedziałeś. Myślę że męska ona stała się sama przez humor który pojawia się na stronie który jest trochę bardziej apelujący do męskiej społeczności ale no nie wykluczamy nikogo ze społeczności żółtego psa, czy wsparcia nie wiem czy aż tak można to ująć ale no jak ktoś by napisał z jakimś problemem czy żeby się po prostu wygadać to bym pomógł jakbym mógł, ja jestem dla nich nie oni dla mnie.

Czy zdarza Ci się otrzymywać wiadomości, w których chłopaki się żalą i oczekują Twojego wsparcia?

Raz czy dwa zdarzyło się taka większa rozmowa ale zwykle to wygląda że dostaję wiadomość typu „hej, fajny pej, podnosi mnie na duchu” co jest dość fajne dla mnie jako twórcy. 

Czy rzeczywiście kochasz ich wszystkich po równo, a może jednak masz ulubionego lajkującego?

Być może, być może nie, pytanie musi se każdy zadać sam czy zachowuje się jakby miał być moim ulubionym lajkującym. Jestem dużym chłopcem z dużym serduszkiem pomieszczę wszystkich w lewej komorze ale prawa jest zarezerwowana dla ulubionego ale czy on tam jest być może tak, być może nie. Pozostanie to jedną z największych tajemnic peja obok działalności admina w Sarajewie w 1994 oraz rebusu z reniferem.

Jak myślisz, skąd wynika tak szybko rosnąca popularność Twojej strony?

Nie nazwałbym tego dość szybką ale bardzo pomogły na pewno udostępnienia przez inne strony które miały znacznie większe zasięgi (dobrze jest znać admina najpopularniejszej strony historycznej na fb), ale też myślę że taki pej był dość inny niż inne z psami pojawiające się w ówczesnym czasie na polskim fb, wszystkie były wholesome i w ogóle i masz tu takiego Maciusia z postami które naruszają standardy społecznościowe.

Jak wygląda przeciętny proces tworzenia mema?

Nic odkrywczego wpadam na pomysł i go robię zwykle zapisuję go w najbezpieczniejszym miejscu na świecie – w rozmowie na fb z moim mulikontem, w miarę go w głowie wizualizuję i go robię, bardzo lubię nie tylko wstawiać jedno zdjęcie i napisy białe ale rysować same ubranka czy też robić obrazy w aranżacji Doge jak to było z listami do sułtana Kozaków, też czasem ktoś się odzywa na peju czy bym nie pomógł zrobić jakiegoś obrazka tak jak to było podczas współpracy z Historia Inaczej gdzie rysowałem dla niego mundury.

Jakie są Twoje ulubione strony z memami?

Oczywiście wszystkie prowadzone przez inne głosy w głowie czyli Historyczne memy czy Dżedajka również Jinx baza czy WKKonstanty Posting ale oczywiście moim takim że tak powiem mentorem samym w sobie zawsze był serbski Doge pej „Doge is alive in Serbia” stąd też nazwa się wzięła szkoda że już go nie ma, poza tym wartymi polecenia są zagraniczne Doge Collection czy Doge Meme i Doge memes I done stole na polskim chyba nie ma za bardzo fajnych jak dla mnie żółtopsowych pejów Żółty pies albo też nie fajnie się zapowiadał ale chyba już przestał postować, ostatnio ruszył też Doge Boży który podbił moje serce memem z Bar Raba, no nic mam nadzieję że po prostu w przyszłości będzie więcej. 

Paryżewo

Czytaj oraz wspieraj dziennikarstwo i publicystykę na wysokim poziomie.
Zobacz, kto mnie rekomenduje:
Więcej
paryzewo.pl 2023 - wszystkie prawa zastrzeżone